Гербіциди та їх класифікація

ГЕРБІЦИДИ – хімічні засоби, що спрямовані на  знищення шкодочинної рослинності в посівах сільськогосподарських культур. При правильному застосуванні гербіцидів та згідно інструкцій  відбувається  полегшений догляд за культурними рослинами та підвищується результативність знищення широкого спектру бур’янів (амброзії, нетреби, осотів, лободи, щириці, пирію, берізки та ін).

За спектром дії гербіциди поділяються на:

  1. Селективні- це гербіциди вибіркової дії, що безпечні для культурних рослин, але згубні для шкодочинної рослиності.
  2. Неселективні- це гербіциди суцільної дії, що знищують всі види рослинності. Їх застосовують після збирання культури, на парах або для зачистки несільськогосподарських територій (спортивних майданчиків, промислових об’єктів, узбіччя доріг).

Гербіциди суцільної дії активно застосовують у несільськогосподарських галузях. Для утримання у чистоті від небажаної рослинності використовують гербіциди для залізниці. Така виробнича необхідність є невід’ємною частиною в системі технічного обслуговування залізничних шляхів. Хімічний метод боротьби один із найдієвіших, за рахунок  швидкості дії (видимий ефект настає через 2-3 тижні), тривалого ефекту, мінімізації людської праці.

Препарати суцільної дії бувають контактними та системними. Перший варіант токсично впливає тільки на оброблені частини рослин. З плюсів таких гербіцидів варто виділити швидкість дії. Якщо у пріоритеті стійкість до опадів, краще придбати гербіцид суцільної дії системної дії. Ці гербіциди проникають , транспортуються по  системі рослини і призводять до відмирання небажаної рослинності. Системні препарати абсорбуються надземними частинами культури  трохи повільніше, проте вони не змиваються дощем.Ґрунтові гербіциди вносять у ґрунт, завдяки чому вони здатні пригнічувати проростки насіння та забезпечувати більш ефективне винищення бур’янів.

Гербіциди вносять на різних етапах розвитку культур. Оптимальні терміни застосування залежать від ряду факторів:

  • властивостей препарату;
  • біологічних особливостей рослин та бур’янів;
  • характеру дії .

В цілому обов’язково дотримуйтесь інструкції застосування та рекомендацій виробника .

Загальні  поради:

  • гербіцид за потреби застосовують не на весь посів, а вибірково;
  • профілактика провесною необхідна за наявності факторів, які провокують зростання бур’янів;
  • слідкуйте за температурним режимом – внесення краще проводити за температури не нижче +5°С;
  • підвищуйте витрату робочої рідини за потреби – бур’яни із восковим нальотом краще обприскувати рясно.

Отже, результативність застосування гербіцидів доведена давно. В Україні практично всі аграрії регулярно обробляють гербіцидами, що відображається на підвищенні врожайності культур та їх рентабельності.