Якісний посівний матеріал – запорука високої врожайності. Підготовка насіння до посіву – важливий захід у технологічній схемі вирощування культур, який безпосередньо впливає на подальший ріст та розвиток культури. Існує ряд заходів підготовки насіння: калібрування, обігрів, замочування, обробка та найважливіше – протруювання. У протруєного насіння знижений ризик зараження шкідниками, хворобами, фітопатогенами. Знезараження насіння відбувається за допомогою протруйника. Дія протруйника подідяється на: фунгіцидну, інсектицидну, комплексну. Фунгіцидний протруйник забезпечує захист насіння від внутрішньої та зовнішньої інфекції. Застосування якісного протруйника для насіння впливає на розвиток рослин і дозволяє отримати максимальний урожай.
Протруйники насіння класифікують за двома основними параметрами:
- принцип дії – контактні та системні. Перший вид протруйників створює на поверхні зерна захисну оболонку, яка перешкоджає проникненню шкідників чи хвороб. Системні проникають всередину посівного матеріалу, стимулюючи захисні процеси;
- призначення – одноцільові та комплексні. Комплексний протруйник зерна забезпечує посівний матеріал від широкого спектру шкідників та хвороб.
Перед придбанням протруйника для насіння, варто звертати увагу на біологію збудників, ступеня зараженості насіння, попередника. Протруйники насіння зернових культур застосовують декількома способами:
- Сухим- нанесення на посівний матеріал порошкового препарату. Він утворює на поверхні зерна тонку захисну плівку. Такий спосіб ефективний для знезараження та стимуляції імунітету пшениці, ячменю та інших зернових культур.
- Напівсухий – насіннєвий матеріал обробляється розчином перед посівом.
- Мокрий- виконується попереднє замочування насіння зернових культур або його рясне зволоження. Насіння набухає, що у свою чергу стимулює проростання.
- Гідрофобізація- застосовується протруйник насіння з полімерними властивостями, які виключають перезволоження. На поверхні посівного матеріалу утворюється плівка, що захищає від хвороб та шкідників.
Застосування протруйників насіння також потребує дотримання норм витрат. Можливе приготування бакових сумішей із добривами. Обов’язкове проведення тесту на сумісність перед приготуванням робочого розчину. Якщо спостерігається випадання осаду та інших чинників , то такою сумішшю обробляти насіння не рекомендується.