Листове підживлення мікроелементами стає невід’ємною частиною технологічної схеми вирощування в реаліях сучасного землеробства. Високі температури, відсутність опадів стають обмежуючим фактором для засвоєння елементів живлення кореневою системою, навіть за оптимальної дози їх внесення. Особливо гостро нестача поживних елементів є відчутною у критичні періоди вегетації. Мікро- та макроелементи по листу врівноважують дисбаланс та посилюють дію основних елементів. Заміну NPK звичайно вони не забезпечать, але знизять норму внесення та вплинуть на фізіологію культури.
Підживлення рослин впливає на фотосинтез, розвиток та зростання вегетативної маси, кореневої системи, закладення репродуктивних органів. Розглянемо застосування підживлень на соняшник та кукурудзу. Культивування цих культур в нашій країні особливо актуальне. Тому збільшення врожайності – одне з головних завдань виробництва.
Кукурудза – культурна рослина
Кукурудза – одна з найважливіших культур для фермерських господарств. Це викликано тим, що вона має дуже широкий спектр використання: може вирощуватися на зерно, зелену масу, силос. Навіть при вирощуванні на зерно фермери часто використовують солому як корм, оскільки за харчовими якостями вона можна порівняти з соломою зернових колосових культур. За врожайністю та кількістю зформованої зеленої маси обходить практично всі кормові та зернові культури. Вміст кормових одиниць у кукурудзі перевищує такі культури як ячмінь, овес, ріпак. Крім того, що культура більшою мірою використовується як фуражна (60-65%), вона ще є продовольчою (20%) і технічною культурою (15-20%).
Одним із основних елементів підвищення врожайності сільськогосподарських культур є внесення мінеральних добрив. Більшість підприємств проводять внесення основних елементів живлення, таких як азот, фосфор і калій, абсолютно забуваючи про внесення мікроелементів, які при нестачі викликають відчутні втрати врожаю та якості одержуваної продукції.
Листове підживлення для кукурудзи
Мікроелементи є невід’ємним елементом мінерального живлення рослин, що має прямий вплив на фізіологічні та біохімічні процеси, а відповідно, і на їх загальну продуктивність. Багато досліджень показують, що такі мікроелементи як бор і цинк при їх застосуванні на кукурудзі значно збільшували кількість сухої речовини і сприяли більш швидкому дозріванню качанів.
Бор та цинк мають відчутний вплив на такі показники продуктивності: маса качанів, маса 1000 зерен та кількість зеленої маси рослин. Все це відбувається внаслідок більш повного використання основних елементів живлення (N, P, K), та кращої фотосинтетичної діяльності, викликаної даними мікроелементами.