ІНСЕКТИЦИДИ – це хімічні препарати для знищення шкідників на посівах сільськогосподарських культур. Клопи, попелиця, колорадські жуки, гусениці, комахи та інші шкідники щороку завдають величезної шкоди фермерам, садівникам та городникам України призводячи до втрат майбутньої врожайності (псують плоди, поїдають листя, стебла рослин та ін.). Тому рекомендовано застосовувати інсектициди для збереження посівів культур та отримання високої врожайності.
Існує на ринку багато інсектицидів. За останні роки у боротьбі з екологією актуальним стало застосування біологічних інсектицидів. До складу біологічних інсектицидів входять мікроогранізми та метаболіти, які впливають на шкідників. Однак час дії досить повільний, на відміну від хімічних препаратів. Від дії хімічних інсектицидів не було зафіксовано випадків залишкової дії, але їх вважають негативними для біосередовища, небезпечними для бджіл під час цвітіння. Але, у випадку термінового врятування посівів від шкідників в перевагу стає швидкість дії препарату для врятування посівів з застосуваням хімічного інсектициду.
Інсектицидні препарати відрізняються за: основною діючою речовиною, формою випуску, нормою застосування, ціною. Насамперед інсектициди класифікують за способом проникнення в організм шкідника:
- контактні – призводять до інтоксикації організму шкідника при потраплянні на нього робочого розчину, що особливо ефективно проти гусениць та комах з ротовим апаратом колюче-сисного типу;
- кишкові – отруюють шкідника при потраплянні препарату в організм разом із їжею;
- системні – абсорбуються рослиною та захищають її зсередини. Системні інсектициди ефективні проти шкідників, які знаходяться у листі, стеблах та кореневій системі культури;
- фуміганти – проникають в організм через дихальні шляхи. Підходять для винищення комах будь-якого типу.
Різні групи інсектицидів впливають на:
- порушення роботи нервової системи шкідника за допомогою впливу на ацетилхолін;
- блокування рецепторів постсинаптичної мембрани;
- гальмування вироблення хітину, що призводить до порушення функціонування шкідника;
- інгібування клітиного дихання комахи.
При застосуванні будь-якого інсектициду обов’язково ознайомтесь з інструкцією та дотримуйтесь рекомендацій виробника з зазначенням терміну внесення, норми використання, кількості обробок та ін.
Внесення інсектицидів можливе наступними способами:
- запилення – нанесення порошкового інсектициду на рослини;
- обприскування – обробка культур підготовленим розчином (можлива комбінація з іншими пестицидами);
- внесення в ґрунт – закладання препарату в ґрунт з метою знищення комах, що мешкають під землею;
- протруювання насіння – нанесення порошку або рідкого розчину на посівний матеріал;
- фумігація – обкурювання рослин газоподібним засобом.
Отже, підбираючи інсектицид та спосіб його внесення обов’язково дотримуйтесь інструкцій використання препаратів, запобіжних та індивідуальних (окуляри, спецодяг, респіратор) заходів.