Зростання цін і економічна ситуація на сільськогосподарському ринку зобов’язує аграріїв формувати свій бюджет витрат для отримання гарантованого прибутку та високих урожаїв. Повна технологічна схема обробітку досить фінансово ємна, це купівля якісного посівмату, обробіток ґрунту, внесення добрив, догляд за посівами, збирання та доробка врожаю. Догляд за посівами полягає у застосуванні пестицидів протягом усієї вегетації.
Ціни на оригінальні препарати досить високі і багато хто вибирає пропустити обробку або внести препарат не в належній кількості, що не завжди є правильним рішенням. Альтернативою є застосування генеричних препаратів.
Чим відрізняється генерик від оригіналу, чи забезпечує він належний захист і якість? Розглянемо відповіді ці питання. За своїм складом генерик містить однакову з оригіналом діючу речовину, в тій же кількості та препаративній формі, допоміжні речовини можуть різнитися. Хочеться відзначити, що незважаючи на те, що генерик є копією, вони проходять серію перевірок і є офіційно зареєстрованими засобами захисту, мають сертифікат. Низька вартість таких препаратів спричинена відсутністю витрат на розробку діючої речовини, витрат на брендованість продукту та рекламу. Якісний генерик має відмінні риси, наявність яких свідчить про його належну ефективність та схожість з оригіналом, основні це: відповідність препаративної форми, діючої речовини, однорідність, дрібнодисперність, наявність у складі ад’юванту, протипіну, зволожувача.
Розглянемо порівняно недорогі аналоги оригінальних гербіцидів на зернові, внесених до Реєстру дозволених агрохімікатів та пестицидів в Україні. Для контролю над дводольними бур’янами застосовують гербіциди різних хімічних груп:
Похідні сульфонілсечовини (д.р трибенурон-метил): Гренадер (АХТ), Голд Стар (Укравіт), Грінфорт ТМ 750 (Украгроком), Герсотіл (Хімагромарткетинг). Середня норма внесення варіює від 0,015 до 0,025 кг/га, вартість обробітку га: від 30 до 50 гривень. Двокомпонентні препарати на комплексні захисту (д.р. трибенурон-метил + тифенсульфурон-метил): Гренадер максі (АХТ), Голд Стар Екстра (Укравіт). Середня норма внесення гербіцидів коливається від 0,020 до 0,035 кг/га, що за собівартістю становить від 60 до 110 гривень.
Похідні хлорфеноксиоцтової кислоти: з цієї хімічної групи широко застосовуються препарати на основі солі та ефіри 2,4 – дихлорфеноксиоцтової (2,4Д) та 2 – метил-4 хлорфеноксиоцтової кислот (МЦПА, 2 М-4Х) проти однорічних та багаторічних дводольних. Наприклад: Дисулам (АХТ), Грінфорт Преміум (Украгроком), Агент (Укравіт), Агростар (Укравіт), Тур (Укравіт), Амісоль (Укравіт), 2,4 Д Актив (Хімагромаркетинг). Середня норма внесення перерахованих вище гербіцидів від 0,4 л/га, до 0,6 л/га, що за собівартістю становить від 150 грн до 170 грн.
Гербіциди на основі Дикамби (деметиламінної солі), застосовують для боротьби в посівах зернових культур із злісними бур’янами стійким до солей та ефірів 2,4 Д та 2М4Х. З цієї групи себе добре виявили такі препарати: Оптимум (Хімагромаркетинг), Диво Н, (Укравіт), вартість витрат на гектар становить від 70 до 260 гривень.
Вищевказані препарати можуть застосовуватися самостійно, або при сильній засміченості поєднуватися в бакову суміш з гербіцидами на основі сульфонілсечовини, МЦПА, 2М4Х, 2,4 Д. Норма витрати залежить від кількості бур’янів, різновиду
Несприятливі погодні умови: підвищені температури, посуха знижують дію гербіциду. У таких випадках слід дотримуватися регламенту застосування, впроваджувати гербіцид у бакову суміш з ад’ювантом та мікроелементами.
Також звертаємо увагу, що препарат на основі метсульфурону – метилу мають ефект післядії на наступні культури, що висіваються після зернових. Не мають післядії у сівозміні: Грінфорт ТМ 750, Гренадер, Голд Стар, Герсотил) та тифенсульфурон-метилу (Оріон).
У монопосівах озимої пшениці застосування препаратів на основі метсульфурон – метил (Сарацин, Екзит) дозволяють за низької собівартості обробки гектара (4,0-7,0 грн), забезпечити високий ступінь захисту посівів проти осота (до 85% загибелі бур’яну), а також таких злісних бур’янів, як щириця (до 90% загибелі бур’яну), берізка польова (до 65% загибелі бур’яну), білий марь (до 90% загибелі бур’яну).
При боротьбі із злісними бур’янами (осот, берізка польовий), на посівах зернових культур, доцільно застосовувати бакову суміш гербіцидів 2,4 Д. Актив 0,4-0,5 л/га + трибенурон метил 10гр/га (необхідно враховувати післядію гербіцидів).
Контроль над осотом (види), багаторічними дводольними (будяк польовий), підмаренник чіпкий знищує гербіцид Дисулам. Для винищення злакових бур’янів використовують гербіцид Зерновій (Укравіт) з нормою внесення 1-1,2 л/га.
Генеричні гербіциди українських компаній не менш дієві у боротьбі з бур’янами на посівах зернових та суттєво економлять бюджет фермерських господарств. Практично всі перелічені препарати можуть бути застосовані в різних бакових сумішах з пестицидами та мікродобривами, що дозволяють проводити комплексне обприскування. При вираженому гербіцидному навантаженні на посіви рекомендуємо в баковій суміші застосовувати Агрогумат +7, який має антистресовий ефект, збільшує показники врожайності.