Хвороби зернових культур

Хвороби зернових  культур призводять до значного зниження врожайності  та  незадовільної якості продукції. Розвитку хвороб в процесі вегетації  зернових культур сприяють тепла погода восени і взимку, а потім волога весна, вирощування сприйнятливих до хвороб сортів. За сильного ураження рослин знижується їхня кущистість, менше ормується продуктивних стебел, затримується колосіння, масово відмирають листя, з’являється пустоколосість, прискорюється дозрівання.Ураження рослин хворобами призводить до зменшення кількості і маси зернівок, недобір урожаю може становити 10-15%, а іноді зростає й до 30%. Розглянемо основні хвороби зернових.

Фузаріозна коренева гниль

Завдає шкоди врожайності посівам озимої пшениці, ячменю та вівса. Уражується коренева система, вузли кущіння і основи стебел (буріє і руйнуються, іноді з утворенням сухої гнилі). У вологих умовах  на рослині з’являється наліт біло-рожевого кольору.

Завдає шкоди як сходам, так  і дорослим рослинам. Хвороба проявляється у вигляді буріння проростків, колеоптилу, вузла кущіння, первинних та вторинних коренів. Візуально визначити захворювання можна за наявності білих стебел, трухлявості коренів та порожнім колоссям. На ураженій тканині утворюється рожевий чи жовтуватий наліт. Грибок може зберігатися в рослинних рештках, на поверхні та всередині насіння.

Церкоспорельозна гниль

Зустрічається на озимій пшениці, ячмені та житі. За стресових умов, підвищеної вологості або температури на стеблі з’являються плями. У міру розвитку хвороби плямистість збільшується, стебло стає м’яким, викривленим, зовні буро-сіре, а внаслідок загострення – вилягає. Усередині соломини утворюється міцелій збудника, зовнішньо-сірий пушок.

Офіобольозна коренева гниль

Найчастіше зустрічається у посівах озимої пшениці, рідше – ячмінь та жито. Залежно від періоду вегетації рослини, хвороба може призвести  до загибелі посівів  або до часткової втрати врожайності у вигляді щуплого зерна. Зовнішні ознаки з’являються на стеблах – білі плями, листя в’яне, корінь загниває і легко відокремлюється від надземної частини. Інфекція зберігається у рослинних рештках. Поширюється протягом вегетації повітряно-краплинним шляхом.

Септоріоз

Хвороба проявляється протягом вегетації на листках, листкових піхвах, стеблах і колосках, особливо інтенсивний розвиток хвороби відбувається в період дозрівання зернових. За ураження рослин  плями солом’яного кольору, спочатку мають видовжену, прямокутну або еліпсоподібну форму, їхній поверхні формуються численні темні  кулясті тіла- пікніди.

Летюча сажка

Від початку виходу з піхви листка уражений колос зернових має обгорілий вигляд, несе скупчення теліоспор, укритих прозорою оболонкою, яка незабаромруйнується і чорна порошкоподібна маса спор розсіюється, На стеблі замість колоса залишається голий стрижень. Уражені рослини не утворюють зерно, їхня надземна маса  на 30-40% менша, ніж здорових.

Основні  захисні заходи проти хвороб  зернових:

 – посів  стійких  до хвороб сортів;

 – дотримання сівозміни вирощування та агротехніки;

 – застосування фосфорно-калійних добрив на легких ґрунтах;

 – посів  зернових проводити в оптимальні терміни;

 -протруювання насіння перед посівом фунгіцидними протруйниками:Ларімар,         Квадрофорс, Авіценна, Венцедор, Вінцит Форте,  Ломардор Про, Вітавакс та ін;

  – профілактично або при перших ознаках прояву захворювання обов’язкова  обробка посівів фунгіцидам: Карбезим Флутривіт.Полігард  Фенікс Дуо  Рекс Дуо Маестро Фалькон та багато інших.

Отже, своєчасний контроль над хворобами, дотримання агротехніки вирощування зернових культур, дотримання рекомендацій щодо правильного застосування фунгіцидів, дозволить зберегти Ваші посіви  та підвищити рентабельність культури.

 Фунгіциди можна придбати в компанії «Альянс Еко Агрогумат».

 

 

 

 

Залишити відповідь