Хвороби ячменю призводять до значного зниження врожайності та незадовільної якості продукції. Розвитку хвороб в процесі вегетації ячменю сприяють тепла погода восени і взимку, а потім волога весна, вирощування сприйнятливих до хвороб сортів. За сильного ураження рослин знижується їхня кущистість, менше ормується продуктивних стебел, затримується колосіння, масово відмирають листя, з’являється пустоколосість, прискорюється дозрівання. Ураження рослин хворобами призводить до зменшення кількості і маси зернівок, недобір урожаю може становити 10-15%, а іноді зростає й до 30%. Розглянемо основні хвороби ячменю (озимого та ярого).
Карликова іржа ячменю
На озимому ячмені хвороба інтенсивно розвивається на сходах, на рослинах ярого ячменю вона починає появлятися лише з фази молочної стиглості і триває до повної стиглості зерна. На листях і піхвах з’ являються дрібні світло-жовті або світло-бурі подушечки-урединії з урединіоспорами, які хаотичнорозкидані по листовій пластині. Під час дозріванняз нижнього боку листової пластини у місцях ураження під епідермісом закладаються чорні телії з теліоспорами. Уредініоспори проростають і заражають рослини за наявності крапельної вологи і температури повітря10-25С.
Сітчаста плямистість ячменю
Розвиток хвороби настає з фази кущіння і стає більш помітним у період цвітіння. Характеризується наявністю на листових пластинах бурих плям з нальотом, сітчастих поздовжніх смужок. Взимку спори зберігаються на рослинних рештках. Інфекція поширюється під час вегетації повітряними потоками.
Смугаста плямистість ячменю
Зараження хворобою можливе протягом усієї вегетації, найактивніше – після колосіння. Виявляється у вигляді плям на листових пластинах і через період часу вони розриваються на кілька смуг, згодом листя всихає, колосіння не відбувається. При пізньому ураженні в період наливу зерна у хворої рослини зерно буріє. При проростанні хворих зерен спостерігається руйнування зародкових коренів.
- Підбір стійких сортів
- Дотримання агротехніки та технології вирощування
- передпосівна обробка насіння фунгіцидними протруйниками групи триазолів, бензімідазолів, карбоксамідів: ВіалТТ, Грінфорт Стар, Ларімар, Скарлет, Сертікор, Ультрасил та ін.
- обробка рослин у період вегетації фунгіцидами класу тріазолів: Альто Супер, Амістар Екстра, Грінфорт ФФ-250, Маестро, Топ Ефект, Фалькон, Флутрівіт та ін.
Ринхоспоріоз (облямівкова плямистість)
Зовнішні ознаки хвороби на листках проявляються у вигляді невеликих сіро-зелених рідких, а пізніше сірувато-білих плям з темно-бурою облямівкою. Плями розростаютьсяна всю ширину листової пластини, у місцях ураження пластинка згинається, що призводить до затримки росту і розвитку. Уражені листки передчасно відмирають.
Летюча сажка
Від початку виходу з піхви листка уражений колос зернових має обгорілий вигляд, несе скупчення теліоспор, укритих прозорою оболонкою, яка незабаромруйнується і чорна порошкоподібна маса спор розсіюється, На стеблі замість колоса залишається голий стрижень. Уражені рослини не утворюють зерно, їхня надземна маса на 30-40% менша, ніж здорових.
Жовта мозаїка ячменю
Хвороба проявляється осередками. Уражена рослина відстає в рості, листя починає жовтіти, може бути підвищена кущистість, колос візуально вкорочений або відсутній. Хвороба викликається ґрунтоживучим вірусом. Вірус зберігає здатність до зараження понад 5 років
Жовта карликовість ячменю
Вірус жовтої карликовості ячменю має характерні ознаки: інтенсивно жовте ( подекуди помаранчеве) забарвлення листя рослин, інтенсивне кущення та карликовість зі слабко розвиненою кореневою системою. Основний переносник вірусу- злакова попелиця. Вірус не передається механічним шляхом чи через насіння.
Основні захисні заходи проти хвороб ячменю:
– посів стійких до хвороб сортів;
– дотримання сівозміни вирощування та агротехніки;
– застосування фосфорно-калійних добрив на легких ґрунтах;
– посів зернових проводити в оптимальні терміни;
-протруювання насіння перед посівом фунгіцидними протруйниками:Ларімар, Квадрофорс, Авіценна, Венцедор, Вінцит Форте, Ломардор Про, Вітавакс та ін;
– профілактично або при перших ознаках прояву захворювання обов’язкова обробка посівів фунгіцидам: Карбезим Флутривіт.Полігард Фенікс Дуо Рекс Дуо Маестро Фалькон та багато інших.
– боротьба з попелицями- переносниками шляхом інсектицидних обробок, оптимальні строки висівання ( залежно від масового льоту попелиць); боротьба з бур’янами- резерваторами вірусу і переносниками.
Отже, своєчасний контроль над хворобами та шкідниками, дотримання агротехніки вирощування зернових культур, дотримання рекомендацій щодо правильного застосування фунгіцидів та інсектицидів, дозволить зберегти Ваші посіви та підвищити рентабельність вирощування ячменю.
Фунгіциди та інсектициди можна придбати в компанії «Альянс Еко Агрогумат».